Jak połączyć się z plikiem Excela, gdy np.na komputerze firmowym są ograniczone możliwości zainstalowania np.Power Query i nie można skorzystać z tego rozwiązania? Można to zrobić przez łącza w komórkach.
Załóżmy, że mamy taki plik udostępniony np. na serwerze firmowym:
Plik jest udostępniony, różni użytkownicy dodają/edytują dane, nie można w nim wstawić np. tabeli przestawnej, nie wszystkie makra działają. Na naszym komputerze lokalnym tworzymy własny plik do analizy danych (jeśli chcemy zastosować makra – to z rozszerzeniem .xlsm). Najprościej skopiować nagłówek – tym bardziej, że do analizy pewnie warto będzie dołożyć dodatkowe kolumny z obliczeniami.
Następnie wchodzimy do komórki A2, wpisujemy znak równości
a następnie, po przejściu do komórki A2 w pliku źródłowym, naciskamy Enter.
W komórce A2 pliku lokalnego pojawia się formuła:
=TabelaKsiazki.xlsx!$A$2
Teraz trzeba ją przerobić zmieniając adres bezwzględny na względny czyli
=TabelaKsiazki.xlsx!A2
Dodatkowo – warto pamiętać, że jeżeli dana komórka w pliku źródłowym jest pusta – w komórce z nią połączonej pokaże się zero. A ponieważ zero jest też wartością – lepiej tak zmodyfikować formułę, aby pobierała tylko wartości z niepustych komórek.
=JEŻELI(TabelaKsiazki.xlsx!A2=””;””;TabelaKsiazki.xlsx!A2)
No i na końcu przeciągamy formułę w prawo
I już – łącza do komórek są wstawione. Od tej pory wszystkie zmiany wprowadzone w pliku źródłowym będą odzwierciedlone w pliku lokalnym. Plik źródłowy może pozostać zamknięty, istotne jest odświeżanie łączy – karta Dane grupa opcji Połączenia.
Warto też zauważyć, że przy zamkniętym pliku źródłowym automatycznie zmieniają się formuły w komórkach – pojawia się pełna nazwa pliku :