Formatowanie komórek – liczby

Patrząc na zawartość komórek arkusza w Excelu musimy pamiętać, że nie zawsze to, co widzimy jest tożsame z rzeczywistością wartością danej komórki. Wszystko zależy od formatowania danej komórki.

Na screenie widoczny jest banalny przykład liczby sformatowanej (wyświetlanej) z dokładnością do 1 miejsca po przecinku czyli 0,3. Faktycznie jednak, jak jest to widoczne na pasku formuły – jest tam wartość wynikająca z podzielenia liczby z komórki A1 przez B1, a więc 1/3 czyli 0,33333333… 
To, o czym musimy pamiętać to fakt, że do dalszych obliczeń zawsze brana jest rzeczywista wartość komórki, a nie to, co jest wyświetlane na ekranie. Czyli jeżeli w innej komórce wstawimy formułę np.10 * C1 – otrzymamy wynik 3,3333333… Choć oczywiście ta docelowa komórka też może być sformatowana. Na przykład jako ułamek zwykły:

Takich wbudowanych formatów liczbowych (a także związanych z nimi walutowych czy księgowych, procentowych itp.) jest więcej. Możemy je wykorzystywać, aby w najlepszy dla nas sposób prezentować dane.
Można też stosować formatowanie niestandardowe i samemu określić sposób wyświetlania danych. No, ale to już temat na następną  notkę.

 


 

Jeden komentarz do “Formatowanie komórek – liczby”

Zostaw komentarz